U povodu 775. rođendana Kiseljaka
Povodom 775. rođendana Kiseljaka koji se slavi 20. srpnja u spomen na prvi pisani trag postojanja Kiseljaka kao naseljenog mjesta, kiseljačka podružnica HKD „Napredak“ svojim je sugrađanima i ove godine priredila prigodan kulturni program. Budući da su kolažni sadržaji postali prepoznatljiv stil njihova rada, i ovog puta odlučili su se za „dva u jedan“ kulturni događaj.
Uz otvorenje 39. izdanja Likovne kolonije „Planinski krajolik“ koja je ove godine u Kiseljaku od 11. do 14. srpnja okuplja 26 umjetnika, većinom akademskih slikara iz BiH, Hrvatske i Srbije, kiseljačka podružnica HKD „Napredak“ ljubitelje likovne umjetnosti počastila je djelima svjetskog velikana slikarstva, španjolskog slikara Salvadora Dalíja. U izložbenom paviljonu Srednje škole „Ivan Goran Kovačić“ može se pogledati nekoliko njegovih slika kao i citati ovog jednog od najplodnijih, najsvestranijih, ekstremno buntovnih i iznimno maštovitih slikara, najpoznatijeg pripadnika pokreta nadrealizma.
Pored Ive Mire Jovića, predsjednika kiseljačke podružnice HDK „Napredak“ , o umjetniku su na otvorenju izložbe govorili Karolina Bartulović, dopredsjednica Udruge likovnih umjetnika „Fortuna Art“ iz Zagreba čiji su članovi skoro svih godina sudionici Kolonije u Kiseljaku, te prof. Nedeljko Tintor, umirovljeni profesor Likovne akademije u Zagrebu iznoseći neke od zanimljivih crtica svjetskog velikana.
„Salvador Felipe Jacinto Dalí koji je s već 16 godina znao da će biti genije iznimno je volio kritiku i kritičare. Traže je da o njemu stalno pišu, nije važno hoće li pisati dobro ili loše, važno je bilo da se za njega zna te je to od jedna od crtica koje su doprinijele svjetskoj popularnosti ovog svestranog genija koji je ostavio traga ne samo u slikarstvu i kiparstvu već i filmskoj umjetnosti, književnosti, dizajnu “, kazao je uz ostalo Tintor.
Otkud Salvador Dalí u Kiseljaku?
Tražeći odgovor na ovo pitanje dolazimo do spoznaje da su nakon progona iz Španjolske sefarski Živodi spas našli u BiH. Grazia Nela Finci također je bila Židovka. Iznimne ljepote koju je Nela 1928 godine okrunila titulom miss Kiseljaka bila je prva žena koja je obukla kupaći kostim u Kiseljaku. Priču o misici kiseljačkih plaža na naslovnici su objavile zagrebačke „Filmske novosti“. Osim što je bila talentirana glazbenica, Nela Finci istakla se u radu s djecom i ženama, a njezin kip koji je godinama krasio kiseljački park uskoro se obnavlja. Potvrdila nam je to Ivana Ribičić, voditeljica likovne sekcije HKD „Napredak“ u Kiseljaku. Na obnovi kipa, potvrdila nam je, radit će Enes Sivac, kipar iz Sarajeva koji je također bio na otvorenju Kolonije i izložbe Salvadora Dalíja. Povratak prve kupačice u Kiseljak najavio je i Mladen Mišurić- Ramljak, načelnik Kiseljaka naglašavajući da Kiseljak posljednjih godina izrasta u gradsku sredinu sa svim urbanim ali i kulturnim obilježjima.
Za glazbeni ugođaj pobrinuli su se dr. Marko Bukša, umirovljeni kardiolog kojemu je gitara ljubav i strast te Franjo Martinčević sa svojih petoro djece. Zvucima Španjolske posjetiteljima su prenije dašak domovine Salvadora Felipea Jacinta Dalíja.
AP/artinfo.ba