× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

jajce grad muzej

Članovi Društva za zaštitu kulturno-povijesnih i prirodnih vrijednosti Jajca pripremaju registar kulturno-povijesnih, prirodnih te ostalih dobara materijalne i nematerijalne baštine srednjovjekovnog grada.

Strane arhive

Veliki broj tih dobara nalazi se u muzejima i arhivama u Travniku, Sarajevu, Banjaluci, Zagrebu, Zadru, Dubrovniku te Beogradu, kao i u nekim austrijskim gradovima.

"Cilj ovog projekta je popisati sva kulturna i prirodna dobra na području naše općine, kao i ona koja se nalaze u drugim gradovima, koja ćemo zaštititi, obraditi te uraditi njihovu valorizaciju. Sve se to radi u skladu sa smjernicama međunarodnih konvencija iz te oblasti i zakonima koje se tretiraju što se tiče kulture u BiH", govori nam Tvrtko Zrile, kroničar grada Jajca i sekretar Društva.

Dodaje da su odradili prvu i drugu fazu izrade registra. U toku je upis više stotina prikupljenih podataka koji će se spasiti od zaborava, a evidentirali su ih u 27 mjesnih zajednica sa 61 naseljenim mjestom.

"Do sada je prikupljeno i sistematizirano više stotina podataka, napravljeno je skoro 2.000 fotografija, izrađena je bibliografija Jajca s više od 370 naslova te “Kronika Jajca” kao dodatak, koja ima skoro 3.000 kronološki poredanih podataka o samom gradu", ističe on.

Cijelo područje Jajca s okolicom veliko je arheološko nalazište

"Pronašli smo ostatke Jupiterovog hrama, 25 nekropola stećaka, mjesto i ostatke rimskog groba Kuprešanima u kojem su pronađena dva mošunjska mača, koja datiraju 1.000 godina prije nove ere. Također, pronašli smo i evidentirali i kratki brončani mač iz 9. stoljeća prije nove ere, kao i rimske ploče i ogrlicu te kamene kugle na Carevici", navodi Zrile.

Dosta su im pomogli mještani, a nadaju se da će se dobra saradnja nastaviti.

"Napravili smo popis svih izvora, pećina, zabilježili smo veliki broj toponima. Zabilježili smo i dendrološke vrijednosti, hrast u Bistrici star više od 800 godina, tri stabla sekvoje i nekoliko lipa iz austrougarskog perioda te endemsku vrstu bosanska zvončika", kazao je Tvrtko Zrile.

Izrada planova

Registar će poslužiti i pomoći prilikom izrade raznih planova i projekata na području ove općine, a ove godine očekuju podršku i od Općine Jajce.

Velika podrška

Važnost izrade registra prepoznali su Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona i Federalno ministarstvo kulture i sporta te jedna javna institucija iz Francuske. Dobru saradnju imaju i s jajačkom Agencijom, a ove godine očekuju pomoć i od Općine Jajce.

artinfo.ba | preuzeto s portala avaz.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

jajce grad muzej

Članovi Društva za zaštitu kulturno-povijesnih i prirodnih vrijednosti Jajca pripremaju registar kulturno-povijesnih, prirodnih te ostalih dobara materijalne i nematerijalne baštine srednjovjekovnog grada.

Strane arhive

Veliki broj tih dobara nalazi se u muzejima i arhivama u Travniku, Sarajevu, Banjaluci, Zagrebu, Zadru, Dubrovniku te Beogradu, kao i u nekim austrijskim gradovima.

"Cilj ovog projekta je popisati sva kulturna i prirodna dobra na području naše općine, kao i ona koja se nalaze u drugim gradovima, koja ćemo zaštititi, obraditi te uraditi njihovu valorizaciju. Sve se to radi u skladu sa smjernicama međunarodnih konvencija iz te oblasti i zakonima koje se tretiraju što se tiče kulture u BiH", govori nam Tvrtko Zrile, kroničar grada Jajca i sekretar Društva.

Dodaje da su odradili prvu i drugu fazu izrade registra. U toku je upis više stotina prikupljenih podataka koji će se spasiti od zaborava, a evidentirali su ih u 27 mjesnih zajednica sa 61 naseljenim mjestom.

"Do sada je prikupljeno i sistematizirano više stotina podataka, napravljeno je skoro 2.000 fotografija, izrađena je bibliografija Jajca s više od 370 naslova te “Kronika Jajca” kao dodatak, koja ima skoro 3.000 kronološki poredanih podataka o samom gradu", ističe on.

Cijelo područje Jajca s okolicom veliko je arheološko nalazište

"Pronašli smo ostatke Jupiterovog hrama, 25 nekropola stećaka, mjesto i ostatke rimskog groba Kuprešanima u kojem su pronađena dva mošunjska mača, koja datiraju 1.000 godina prije nove ere. Također, pronašli smo i evidentirali i kratki brončani mač iz 9. stoljeća prije nove ere, kao i rimske ploče i ogrlicu te kamene kugle na Carevici", navodi Zrile.

Dosta su im pomogli mještani, a nadaju se da će se dobra saradnja nastaviti.

"Napravili smo popis svih izvora, pećina, zabilježili smo veliki broj toponima. Zabilježili smo i dendrološke vrijednosti, hrast u Bistrici star više od 800 godina, tri stabla sekvoje i nekoliko lipa iz austrougarskog perioda te endemsku vrstu bosanska zvončika", kazao je Tvrtko Zrile.

Izrada planova

Registar će poslužiti i pomoći prilikom izrade raznih planova i projekata na području ove općine, a ove godine očekuju podršku i od Općine Jajce.

Velika podrška

Važnost izrade registra prepoznali su Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona i Federalno ministarstvo kulture i sporta te jedna javna institucija iz Francuske. Dobru saradnju imaju i s jajačkom Agencijom, a ove godine očekuju pomoć i od Općine Jajce.

artinfo.ba | preuzeto s portala avaz.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.