Autori: Lemja Chabbouh Akšamija i Lejla Šabić (2018.)
„Djelo na inovativan način elaborira temu o tradicionalnoj urbanoj matrici i graditeljskoj baštini travničkog naselja Osoje.
Hipotezom autorice da je riječ o srednjovjekovnom podgrađu, naselju u kome su očuvani primjerci balkansko-osmanske stambene kuće čija je arhitektura sačuvala odlike prelaznog tipa od ruralne ka urbanoj kući, a što je u istraživačkom postupku i potvrđeno, po prvi put je uspostavljena znanstvena valorizacija travničke kuće na temelju snimanja postojećeg stanja i dokumentarnog istraživanja.
Pored tipološke klasifikacije travničke kuće u naselju Osoje, data je analiza urbane strukture i arhitektonskog obrasca gradnje na način da je svaki objekat obrađen kroz evidencijski karton, a također su izdvojeni i referentni primjeri.
Jedinstvenom metodologijom ambijentalne i arhitektonske analize naselja Osoje kroz mjerilo, proporciju, volumen, materijalizaciju, konstrukciju i detalje, definirane su karakteristike tradicionalne stambene arhitekture. Zahvaljujući ovoj monografiji odlike travničke kuće neće biti poznate tek užem krugu stručnjaka, već se otkrivaju i laicima, posebno vlasnicima kuća i stanovnicima starog travničkog naselja, senzibilizirajući ih za bolje razumijevanje i poštivanje okruženja u kojem žive, ali i ukazujući na mogućnost aktivne zaštite ambijentalne sredine i pojedinačnih objekata i njihovog očuvanja u budućnosti.
Knjiga će biti od značajne pomoći budućim graditeljima, kao i konzervatorima i restauratorima, u potrazi za što boljim i kvalitetnijim rješenjima, kao i studentima koji izučavaju narodno graditeljstvo i tradicionalnu arhitekturu.
Za poseban vizualni identitet knjige „ Travnička kuća-spontano stvoreni prostorni obrasci“ pobrinuo se urednik prof. dr. Mehmed Akšamija.
Knjiga je objavljena u izdanju Zavičajnog muzeja Travnik i Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.“