Predstavljanje 12 kulturnih elemenata nematerijalne baštine, od konjičkog drvorezbarstva, kreševskog potkivanja jaja do gange
U organizaciji Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini "Stećak" večeras s početkom u 19 sati u Umjetničkoj galeriji BiH bit će otvorena izložba pod nazivom "Nematerijalna kulturna baština u Federaciji Bosne i Hercegovine". Pokrovitelj izložbe kojom će se prvi puta na jednom mjestu predstaviti nematerijalna kulturna baština u Federaciji BiH je Federalno ministarstvo kulture i sporta.
Po riječima organizatora, radi se o multimedijalnoj izložbi na kojoj će se kroz fotografiju, video materijale i pojedine predmete izrađene različitim tradicionalnim tehnikama s pratećim tekstom predstaviti dvanaest kulturnih elemenata s Preliminarne otvorene liste nematerijalnoga kulturnoga naslijeđa/baštine Federacije Bosne i Hercegovine. To su:
- konjičko drvorezbarstvo,
- potkivanje jaja u Kreševu,
- umijeće izrade čipke – kera,
- hodočašće na Ajvatovicu – Prusac,
- hodočašće sv. Ivi – Podmilačje,
- izrada grnčarije u Liješevi,
- običaj košenja u Kupresu,
- ganga,
- umijeće izvođenja sevdalinke,
- umijeće gradnje i sviranja instrumenta karaduzen,
- polifoni oblik pjevanja "u tri" u Usori i
- skokovi sa Starog mosta u Mostaru.
Eksponati na izložbi su iz Etnografske zbirke Samostana-duhovnog centra "Karmel sv. Ilije" na Buškom jezeru, u okolici Tomislavgrada. Među izlošcima će se moći vidjeti i stara, rukom izrađena, bosanska djevojačka soba, koju je izradio Hamdija Kadić (1896.-1989.) iz Konjica poznat po tome da je odbijao koristiti strojeve i namještaj izrađivao ručno. Uz ovu sobu biti će izložena i jedna od najvećih keranih čipki koju je izradila Edina Brka iz Tešnja.
Iza ovog jedinstvenog kulturnog događaja stoji uspješan dvojac koji potpisuje mnoge projekte očuvanja kulturne baštine, prepoznate i izvan granica naše zemlje. To su otac Zvonko Martić koji postavlja izložbu dok je autor umjetničkih fotografija Jasmin Fazlagić.
Gosti izložbe su predstavnici lepoglavskog čipkarstva, čipke koja je na UNESCO-voj Reprezentativnoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Na otvaranju sudjeluju izvođači tradicionalnih napjeva s Preliminarne liste Federalnog ministarstva kulture i sporta.
artinfo.ba