Bivši jastreb socdemokracije tvrdi: Imovina mi se topi, apeliram na novinare da mi pomognu naći posao
U razdoblju “građanskih nemira” i paleža institucija, u veljači 2014.godine, četiri su županijska premijera morala podnijeti ostavke. Sead Čaušević, Suad Zeljković, Munib Husejnagić I Hamdija Lipovača su nakon “svegrađanske pobune” otišli sa političke scene.
Budući da su prosvjedi krenuli iz Tuzle, prvi se na udaru našao tadašnji premijer Tuzlanske županije, Sead Čaušević koji je već 7.2.2014.podnio ostavku, a nedugo zatim I na mjesto predsjednika županijskog odbora SDP-a BiH Tuzla. Čauševič je odmah nakon podnošenja ostavke, podnio zahtjev za mirovonim.
Tvrdi kako nema ambiciju obnašati bilo kakvu stranačku funkciji, član je SDP-a i reevidentirao se.
“Moram biti iskren i reći da se moglo pretpostaviti da će doći do jednog takvog bunta. Tinjalo je to, u Tuzli je bilo najgore jer je to jedan industrijski grad, a mi smo Vladu FBiH upozoravali da je u TK stanje izuzetno teško. Naravno, niko ne može opravdati paljevine”, kaže Čaušević za Klix.ba. On napominje da ni danas nisu riješeni problemi koji su doveli do protesta, što pokazuje složenost situacije u kojoj je djelovala njegova vlada. Suad Zeljković, tadašnji premijer Sarajevske županije, ostavku je podnio na sastanku Županijskog odbora SDA Sarajevo, 8. veljače, a novi posao nije dugo čekao.
Nakon smjene imenovan je šefom Federalne komisije za izvođenje aktivnosti na realizaciji projekta “ Otvaranje površinskog kopa Kotezi i izgradnja Termoelektrane Bugojno”. No, pravu priliku mu je početkom 2015. godine pružio stranački kolega Denis Zvizdić koji ga je imenovao za savjetnika za energetiku. Inače, Zeljković je prije dolaska na mjesto premijera bio direktor KJKP Toplane Sarajevo. Zeljković je u siječnju ove godine imenovan članom Državne regulatorne komisije za Električnu energiju iz FBIH. Husejnagić Munib ( SDP), još jedna perjanica Vladu Zeničko-dobojske županije preuzeo je od stranačkog kolege, Fikreta Plevljaka koji je ostavku podnio sredinom 2013. zbog unutarstranačkih svađa i neslaganja.
Nakon “masovnih svegrađanskih” prosvjeda, Husejnagić je ponudio ostavku no nije bilo većine koja bi podržala imenovanje novog premijera, Husejnagić je obavljao ovu funkciju do imenovanja nove vlade nakon listopadskih izbora 2014. Premijersku fotelju zamijenio je direktorskom u PD Krivaj Mobel, ali je prije nekoliko dana podnio ostavku na mjesto direktora zbog velikih financijskih gubitaka ove tvrtke.”Dolazak na čelo ove kompanije za mene je bio poslovni izazov jer sam procijenio da se može pokrenuti proizvodnja u svim pogonima i uposliti svi radnici, pa čak i povećati određeni broj radnika”, rekao je Husejnagić nakon podnošenja ostavke. Husejnagić se kandidirao i za mjesto predsjedavajućeg Odbora SDP-a Zeničko-dobojske županije, no porazio ga je Senaid Begić.
Hamdija Lipovača, nekadašnja velika nada Zlatkove socijaldemokracije proslavio kao uspješan premijer što je Županijsko tužiteljstvo Bihać i potvrdilo optužnicom 14.1. 2016. zbog kaznenih djela zloupotrebe položaja ili ovlasti iz člana 383. Kaznenog zakona FBIH, te stjecanja imovine na ilegalan način.
Tužiteljstvo Unsko-sanske županije nedavno podignulo je optužnicu protiv Lipovače kojeg je šira javnost zaboravila, ali podsjetimo – Lipovača se vratio u kolovozu prošle godine , “famoznim tweetom” kojeg nisu osudili ni Helsinški odbor za ljudska prava, milijardu i jedna NGO za ljudska prava, tisuće saray aktivista, kao ni akivistica iz gendera.
Međutim, Hamdija Lipovača danas traži posao i moli novinare da mu pomognu i dvije godine poslije, upozorava kako mu se imovina ipak topi.
“Ja sam morao dosta toga i pozajmiti da bih mogao živjeti i hraniti porodicu. Ja imam troje djece i suprugu tako da imam obavezu prema tim svojim ukućanima. Da se promijenilo, promijenilo se nagore. Nekada sam prinuđen prodavati neke stvari koje sam naslijedio ili stekao da bih mogao preživjeti”, rekao je Lipovača nedavno za FTV.
Bivši premijer USŽ trenutno se nalazi u Sarajevu gdje pokušava naći posao i gdje apelira na novinare da mu pomognu u pronalaženju posla.
artinfo.ba/ klix.ba/poskok.info/