× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Traje do 16.svibnja

izlozba-drvece-sss.jpg

Za gostovanje izložbe organizacije „Riječ i djelo“ u Kiseljaku zaslužna je Srednja stukovna škola Fojnica

Malo drugačija izložba u odnosu na izložbe koje je publika navikla pogledati u Izložbenom paviljonu Srednje škole „Ivan Goran Kovačič“ , otvorena je danas u ovom prostoru. U pitanju je izložba pod nazivom „Tihi učitelji“ virtualne čitaonice „Riječ i život“. Fotografijama drveća iz različitih krajeva BiH i svijeta te prigodnim tekstovima izložba nas vodi kroz svijet drveća, donoseći brojne zanimljivosti o drveću, među ostalim i da je preko gljiva u svome korijenju razvilo šumski internet kojim šalje signale o svemu što je drveću od životne važnosti, do presudnog značaja šuma za život na zemlji.

Izložba je bazirana na dijelu bogatih istraživanja dr. Suzanne Simard, objavljenih u njezinu intervjuju „Otkriti drvo majku“.

Spomenuta znanstvenica, naglasila je Svjetlana Nedimović, urednica biblioteke „Riječ i život“ vjerovala je da je drvo živo biće te je vođena tom spoznajom došla do saznanja da postoji drvo majka.

„To je drvo koje je najstarije, koje podiže ostale, pomože im rasti i na kraju života sebe nesebično preko gljiva iz korijenja daje drugima. Ta solidarnost koju drveće ima zaslužna je za njegov opstanak i razvoj“, kazala je Nedimović na otvorenju izložbe. Šume su čovjeka oduvijek privlačile ali i plašile, one su pluća planeta, ali i ekonomski potencijal koji se bezobzirno iskorištava što je dovelo do klimtske krize koju trenutačno živimo.

„Kriza je taj prijelomni trenutak u kojemo moramo stati s uništavanjem, a ujedno i prilika da počnemo popravljati nastalu štetu. Za početak, pustimo staro drveće da odmori, naučimo gdje, kad, kako i koju vrstu drveća posaditi kako bismo pomogli oporavku šuma“, kazala je Svjetlana Nedimović, urednica čitaonice koja se bavi temema koje su na margini zanimanja medija. Drveće i šume su upravo takva tema.

Za učenike i profesore Srednje škola „Ivan Goran Kovačić“ Kiseljak u čijim prostorijama je izložba otvorena te učenike Srednje strukovne škole Fojnica koja je organizirala gostovanje izložbe u Kiseljaku, drveće i šume, barem sudeći po zanimanju za zložbu, nisu marginalna tema.

SSŠ Fojnica, potvrdila nam je Ivana Anić, profesorica engleskog jezika jedna je od četiri srednje škole s područja Srednjobosanske županije koje su dio projekta „Briga za zajednički dom“. „Ukupno šest učenika prvih razreda naše škole od ožujka ove godine uključeno je u ovaj projekt Centra za mirovno obrazovanje iz Sarajeva kojim se, uz zdrav način života promovira i briga za okoliš i njegovo očuvanje“ , pojasnila nam je prof. Ivana Anić.

Želimo li dati vlastiti doprinos izlasku iz ekološke krize i spriječiti kataklizmu koja je u stanju izbrisati veći dio života na zemlji, od drveća možemo naučiti kako. U bjesomučnoj utrci za profitom zaboravili smo da su šume ključne za opstanak života, staništa su za tri četvrtine biljaka i životinja s kojima dijelom planet, upijaju štetni ugljen- dioksid, daju nam hranu, ogrjev, lijekove, čuvaju tlo od erozije i obale rijeka od urušavanja.

Neke su to od činjenica na koje nas izložba „Tihi učitelji“ podsjeća i potiče da klimatsku krizu iskoristimo kako bi pomogli šumama oporaviti se od šteta koje smo im napravili. Izložba je otvorena do 16. svibnja.

artinfo.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
  • Traje do 16.svibnja

izlozba-drvece-sss.jpg

Za gostovanje izložbe organizacije „Riječ i djelo“ u Kiseljaku zaslužna je Srednja stukovna škola Fojnica

Malo drugačija izložba u odnosu na izložbe koje je publika navikla pogledati u Izložbenom paviljonu Srednje škole „Ivan Goran Kovačič“ , otvorena je danas u ovom prostoru. U pitanju je izložba pod nazivom „Tihi učitelji“ virtualne čitaonice „Riječ i život“. Fotografijama drveća iz različitih krajeva BiH i svijeta te prigodnim tekstovima izložba nas vodi kroz svijet drveća, donoseći brojne zanimljivosti o drveću, među ostalim i da je preko gljiva u svome korijenju razvilo šumski internet kojim šalje signale o svemu što je drveću od životne važnosti, do presudnog značaja šuma za život na zemlji.

Izložba je bazirana na dijelu bogatih istraživanja dr. Suzanne Simard, objavljenih u njezinu intervjuju „Otkriti drvo majku“.

Spomenuta znanstvenica, naglasila je Svjetlana Nedimović, urednica biblioteke „Riječ i život“ vjerovala je da je drvo živo biće te je vođena tom spoznajom došla do saznanja da postoji drvo majka.

„To je drvo koje je najstarije, koje podiže ostale, pomože im rasti i na kraju života sebe nesebično preko gljiva iz korijenja daje drugima. Ta solidarnost koju drveće ima zaslužna je za njegov opstanak i razvoj“, kazala je Nedimović na otvorenju izložbe. Šume su čovjeka oduvijek privlačile ali i plašile, one su pluća planeta, ali i ekonomski potencijal koji se bezobzirno iskorištava što je dovelo do klimtske krize koju trenutačno živimo.

„Kriza je taj prijelomni trenutak u kojemo moramo stati s uništavanjem, a ujedno i prilika da počnemo popravljati nastalu štetu. Za početak, pustimo staro drveće da odmori, naučimo gdje, kad, kako i koju vrstu drveća posaditi kako bismo pomogli oporavku šuma“, kazala je Svjetlana Nedimović, urednica čitaonice koja se bavi temema koje su na margini zanimanja medija. Drveće i šume su upravo takva tema.

Za učenike i profesore Srednje škola „Ivan Goran Kovačić“ Kiseljak u čijim prostorijama je izložba otvorena te učenike Srednje strukovne škole Fojnica koja je organizirala gostovanje izložbe u Kiseljaku, drveće i šume, barem sudeći po zanimanju za zložbu, nisu marginalna tema.

SSŠ Fojnica, potvrdila nam je Ivana Anić, profesorica engleskog jezika jedna je od četiri srednje škole s područja Srednjobosanske županije koje su dio projekta „Briga za zajednički dom“. „Ukupno šest učenika prvih razreda naše škole od ožujka ove godine uključeno je u ovaj projekt Centra za mirovno obrazovanje iz Sarajeva kojim se, uz zdrav način života promovira i briga za okoliš i njegovo očuvanje“ , pojasnila nam je prof. Ivana Anić.

Želimo li dati vlastiti doprinos izlasku iz ekološke krize i spriječiti kataklizmu koja je u stanju izbrisati veći dio života na zemlji, od drveća možemo naučiti kako. U bjesomučnoj utrci za profitom zaboravili smo da su šume ključne za opstanak života, staništa su za tri četvrtine biljaka i životinja s kojima dijelom planet, upijaju štetni ugljen- dioksid, daju nam hranu, ogrjev, lijekove, čuvaju tlo od erozije i obale rijeka od urušavanja.

Neke su to od činjenica na koje nas izložba „Tihi učitelji“ podsjeća i potiče da klimatsku krizu iskoristimo kako bi pomogli šumama oporaviti se od šteta koje smo im napravili. Izložba je otvorena do 16. svibnja.

artinfo.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.