Dr.Mladen Čuturić

 cuturic-hb.jpeg

Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” u Novoj Bili jedna je vodećih zdravstvenih ustanova u središnjoj Bosni, a kao svoj strateški cilj ima pružanje ažurnih, cjelovitih i kvalitetnih usluga pacijentima s ovoga prostora. Značaj i vrijednost ove zdravstvene ustanove razlog je zbog kojega se u nju konstantno ulaže kako bi se podignula razina tehničko-tehnološke opremljenosti, a jedan od prioriteta u našem radu je i opremanje odjela kirurških disciplina. U suštini, riječ je o nabavi suvremene medicinske opreme koja će omogućiti pružanje većeg broja usluga i uvođenje novih usluga, a sve na visokoj razini kvalitete, naglasio je, među ostalim, u intervjuu za Večernji list dr. Mladen Čuturić, ravnatelj Hrvatske bolnice “Dr. fra Mato Nikolić”.

Večernji list: Koliki je značaj Hrvatske bolnice “Dr. fra Mato Nikolić” u kontekstu pružanja adekvatne, brze i učinkovite zdravstvene skrbi na prostoru središnje Bosne?

- Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” jedna je od vodećih zdravstvenih ustanova u središnjoj Bosni. Takvu ulogu ima gotovo tri desetljeća, odnosno još od svoga utemeljenja. Stoga, nesumnjivo uvelike doprinosimo blagovremenoj, kvalitetnoj i učinkovitoj usluzi pacijentima iz naše županije, a zahvaljujući razvoju određenih disciplina, usluge se pružaju pacijentima iz cijele BiH.

Večernji list: Što je strateški cilj kada je riječ o radu ove medicinske ustanove?

- Strateški cilj je pružanje ažurnih, cjelovitih i kvalitetnih usluga pacijentima iz središnje Bosne. U središtu našega rada, a tako i svih planova su pacijenti. Stoga, kako bismo mogli izvršavati svoju društvenu ulogu u svrhu pružanja zdravstvene zaštite, dodatne ćemo napore uložiti u osnaživanje ljudskih potencijala, nabavu suvremene opreme i poboljšanje uvjeta za boravak i rad u bolnici. Stalna ulaganja u znanje, opremu i uvjete rada nisu samo važni za pacijente nego su i preduvjet opstanka mladog kadra i njihovog kontinuiranog profesionalnog usavršavanja. Večernji list: Možete li se osvrnuti na posljednju odluku Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH kojom su izdvojena određena sredstva za opremanje odjela kirurških disciplina u bolnici? - Središnji državni ured za Hrvate izvan RH već godinama podržava projekte naše ustanove. Na tome smo im veoma zahvalni. Nakon izgradnje šeste lamele i adaptacije i opremanja centralne sterilizacije, jedan od prioriteta u našem radu je opremanje odjela kirurških disciplina. U suštini, riječ je o nabavi suvremene medicinske opreme koja će omogućiti pružanje većeg broja usluga i uvođenje novih usluga, a sve na visokoj razini kvalitete.

Večernji list: Koliko je do sada pomoć Republike Hrvatske pridonijela podizanju tehničkih i tehnoloških kapaciteta bolnice?

- Iznimno mnogo. Već sam naveo neke od projekata, a bilo ih je još dosta koji su realizirani. Uostalom, cijela bolnica je napravljena zahvaljujući Republici Hrvatskoj. Zahvaljujući potpori iz Republike Hrvatske i konstantnom ulaganju u opremu i ljudske potencijale, uvjeti za pružanje usluga u našoj bolnici i kvaliteta usluga pacijentima znatno su unaprijeđeni.

Večernji list: Koji je značaj činjenice da je Županija preuzela osnivačka prava?

- Sasvim sigurno veliki značaj, ne samo za bolnicu u Novoj Bili nego i sve druge bolnice u našoj županiji. Prije svega, to je zakonska obveza. Ne može ustanova postojati i egzistirati bez osnivača. Preuzimanje osnivačkih prava od strane županije je preduvjet daljnjeg razvoja ustanove, ne samo u kontekstu financija nego i sveukupno gledano.

Večernji list: Kako je tekao vaš profesionalni put u medicini? Možete li izdvojiti neke značajnije događaje?

- Prve korake u svojoj karijeri napravio sam u oblasti opće kirurgije gdje sam shvatio ljepotu kirurških disciplina. S obzirom na to da je otorinolaringologija i kirurgija glave i vrata kirurška disciplina i moja ljubav još iz studentskih dana te da spada u red najtežih kirurgija, bio mi je dodatni izazov za specijalizaciju iz toga područja. Specijalizaciju iz otorinolaringologije završio sam 2012. godine na KBC “Sestre Milosrdnice” u Zagrebu i iste godine utemeljili smo Odjel otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata u Hrvatskoj bolnici “Dr. Fra Mato Nikolić”, tako da ove godine slavimo 10 godina utemeljenja Odjela otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata. S ponosom mogu reći da se u našoj bolnici rade najsloženije operacije iz područja kirurgije glave i vrata. U proteklom razdoblju obnašao sam dužnosti šefa Odjela otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata, pomoćnika ravnatelja za medicinska pitanja i predsjednika Stručnog vijeća bolnice, a od 1. lipnja 2021. godine sam na poziciji ravnatelja.

Večernji list: Kako gledate na ukupno stanje u zdravstvenom sustavu u BiH?

- Stanje u zdravstvu uvijek može biti bolje. Postojeća situacija u zdravstvu, a koja se ogleda ponajviše u odlasku kadra i slabim financijskim pozicijama ustanova, dodatno se usložila krizama uzrokovanih Covid pandemijom, ratovima i prijetnjama ratovima diljem svijeta. Određene mjere, u vidu najavljene financijske potpore s federalne razine, sigurno će se pozitivno odraziti na zdravstvo u BIH i znatno ga unaprijediti. To je jedan iskorak, ali ne smije se na tome stati, nego trebaju dodatni pomaci u legislativi, financijama i sustavu obrazovanja.

artinfo.ba

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING POŠALJITE VIJEST
Dr.Mladen Čuturić

 cuturic-hb.jpeg

Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” u Novoj Bili jedna je vodećih zdravstvenih ustanova u središnjoj Bosni, a kao svoj strateški cilj ima pružanje ažurnih, cjelovitih i kvalitetnih usluga pacijentima s ovoga prostora. Značaj i vrijednost ove zdravstvene ustanove razlog je zbog kojega se u nju konstantno ulaže kako bi se podignula razina tehničko-tehnološke opremljenosti, a jedan od prioriteta u našem radu je i opremanje odjela kirurških disciplina. U suštini, riječ je o nabavi suvremene medicinske opreme koja će omogućiti pružanje većeg broja usluga i uvođenje novih usluga, a sve na visokoj razini kvalitete, naglasio je, među ostalim, u intervjuu za Večernji list dr. Mladen Čuturić, ravnatelj Hrvatske bolnice “Dr. fra Mato Nikolić”.

Večernji list: Koliki je značaj Hrvatske bolnice “Dr. fra Mato Nikolić” u kontekstu pružanja adekvatne, brze i učinkovite zdravstvene skrbi na prostoru središnje Bosne?

- Hrvatska bolnica “Dr. fra Mato Nikolić” jedna je od vodećih zdravstvenih ustanova u središnjoj Bosni. Takvu ulogu ima gotovo tri desetljeća, odnosno još od svoga utemeljenja. Stoga, nesumnjivo uvelike doprinosimo blagovremenoj, kvalitetnoj i učinkovitoj usluzi pacijentima iz naše županije, a zahvaljujući razvoju određenih disciplina, usluge se pružaju pacijentima iz cijele BiH.

Večernji list: Što je strateški cilj kada je riječ o radu ove medicinske ustanove?

- Strateški cilj je pružanje ažurnih, cjelovitih i kvalitetnih usluga pacijentima iz središnje Bosne. U središtu našega rada, a tako i svih planova su pacijenti. Stoga, kako bismo mogli izvršavati svoju društvenu ulogu u svrhu pružanja zdravstvene zaštite, dodatne ćemo napore uložiti u osnaživanje ljudskih potencijala, nabavu suvremene opreme i poboljšanje uvjeta za boravak i rad u bolnici. Stalna ulaganja u znanje, opremu i uvjete rada nisu samo važni za pacijente nego su i preduvjet opstanka mladog kadra i njihovog kontinuiranog profesionalnog usavršavanja. Večernji list: Možete li se osvrnuti na posljednju odluku Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH kojom su izdvojena određena sredstva za opremanje odjela kirurških disciplina u bolnici? - Središnji državni ured za Hrvate izvan RH već godinama podržava projekte naše ustanove. Na tome smo im veoma zahvalni. Nakon izgradnje šeste lamele i adaptacije i opremanja centralne sterilizacije, jedan od prioriteta u našem radu je opremanje odjela kirurških disciplina. U suštini, riječ je o nabavi suvremene medicinske opreme koja će omogućiti pružanje većeg broja usluga i uvođenje novih usluga, a sve na visokoj razini kvalitete.

Večernji list: Koliko je do sada pomoć Republike Hrvatske pridonijela podizanju tehničkih i tehnoloških kapaciteta bolnice?

- Iznimno mnogo. Već sam naveo neke od projekata, a bilo ih je još dosta koji su realizirani. Uostalom, cijela bolnica je napravljena zahvaljujući Republici Hrvatskoj. Zahvaljujući potpori iz Republike Hrvatske i konstantnom ulaganju u opremu i ljudske potencijale, uvjeti za pružanje usluga u našoj bolnici i kvaliteta usluga pacijentima znatno su unaprijeđeni.

Večernji list: Koji je značaj činjenice da je Županija preuzela osnivačka prava?

- Sasvim sigurno veliki značaj, ne samo za bolnicu u Novoj Bili nego i sve druge bolnice u našoj županiji. Prije svega, to je zakonska obveza. Ne može ustanova postojati i egzistirati bez osnivača. Preuzimanje osnivačkih prava od strane županije je preduvjet daljnjeg razvoja ustanove, ne samo u kontekstu financija nego i sveukupno gledano.

Večernji list: Kako je tekao vaš profesionalni put u medicini? Možete li izdvojiti neke značajnije događaje?

- Prve korake u svojoj karijeri napravio sam u oblasti opće kirurgije gdje sam shvatio ljepotu kirurških disciplina. S obzirom na to da je otorinolaringologija i kirurgija glave i vrata kirurška disciplina i moja ljubav još iz studentskih dana te da spada u red najtežih kirurgija, bio mi je dodatni izazov za specijalizaciju iz toga područja. Specijalizaciju iz otorinolaringologije završio sam 2012. godine na KBC “Sestre Milosrdnice” u Zagrebu i iste godine utemeljili smo Odjel otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata u Hrvatskoj bolnici “Dr. Fra Mato Nikolić”, tako da ove godine slavimo 10 godina utemeljenja Odjela otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata. S ponosom mogu reći da se u našoj bolnici rade najsloženije operacije iz područja kirurgije glave i vrata. U proteklom razdoblju obnašao sam dužnosti šefa Odjela otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata, pomoćnika ravnatelja za medicinska pitanja i predsjednika Stručnog vijeća bolnice, a od 1. lipnja 2021. godine sam na poziciji ravnatelja.

Večernji list: Kako gledate na ukupno stanje u zdravstvenom sustavu u BiH?

- Stanje u zdravstvu uvijek može biti bolje. Postojeća situacija u zdravstvu, a koja se ogleda ponajviše u odlasku kadra i slabim financijskim pozicijama ustanova, dodatno se usložila krizama uzrokovanih Covid pandemijom, ratovima i prijetnjama ratovima diljem svijeta. Određene mjere, u vidu najavljene financijske potpore s federalne razine, sigurno će se pozitivno odraziti na zdravstvo u BIH i znatno ga unaprijediti. To je jedan iskorak, ali ne smije se na tome stati, nego trebaju dodatni pomaci u legislativi, financijama i sustavu obrazovanja.

artinfo.ba

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2022 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17