Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem "Europski ustav za Bosnu i Hercegovinu" predstavljen je danas na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
O Zborniku su govorili rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić, prof. dr. sc. Ugo Vlaisavljević, doc. dr. sc. Dražen Barbarić i analitičar Instituta za društveno-politička istraživanja u Bosni i Hercegovini Milan Sitarski.
Organizatori su Sveučilište u Mostaru, Rektorski zbor Republike Hrvatske i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u BiH, a pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine.
Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić kazao je da Bosnu i Hercegovinu čine njeni neravnopravni konstitutivni narodi i građani. Upravo ta neravnopravnost je motiv da Hrvati pokažu da su nositelji europskih vrijednosti, a ne nikakav teret.
Rektor Tomić istaknuo je da se vrijednost tri ovakva skupa i zbornici radova vide po njegovim izlagačima i temama koje su obrađene. Naglasio je da skupovi u Neumu te zbornici radova s tih znanstvenih skupova govore o europskim perspektivama, vrijednostima, izbornom zakonu, ali i svim temama koje se tiču Bosne i Hercegovine.
-Hrvati Bosnu i Hercegovinu vide u NATO-u EU; funkcionalniju, decentraliziraniju državu i za takvu BiH su se spremni boriti, rekao je Tomić. Naglasio je da se treba graditi društvo tolerancije, vrijednosti i uključivosti.
Doc. dr. sc. Dražen Barbarić kazao je kako ovaj Zbornik nije samo zbirka nekih apstraktnih teorijskih promišljanja nego zbirka uputa kako se može popraviti bh. politički sustav, a isto tako, po njegovim riječima, Zbornik objedinjuje dvije važne dimenzije.
- Jedna je teorijska, dimenzija ozbiljnog promišljanja i uvođenja u opticaj najvažnijih pojmova, koncepata i modela koje su razvile najrazvijenije države zapadnih demokracija koje imaju multinacionalna društva. Drugo je to što u ovom Zborniku stvarno postoje konkretna, institucionalna rješenja koja se vrlo jednostavno mogu aplicirati u praksi - istaknuo je Barbarić.
- Ne treba bježati od toga da se nad Hrvatima kao nacijom provodi strukturalno nasilje. Hrvatski politički predstavnici ne odgovaraju balvanima i blokadama prometnica nego zbornicima radova i konferencijama. Zbornik nije skup žalopojki ni otrovnih strelica usmjeren prema onima koji šalju te strelice. Zbornik je zamišljen kao podloga izgradnji funkcionalnijeg društva. On je priručnik za nastavak borbe za jedankopravan status Hrvata u BiH, rekao je Barbarić.
Analitičar Instituta za društveno-politička istraživanja u BiH Milan Sitarski rekao je kako je Zbornik impresivan i po pitanju raznovrsnosti tema i po pitanju autora.
- Tu su prisutni ljudi iz akademske zajednice, gospodarstva, civilnog sektora i političkog života i pokrivaju širok spektar tema koje se tiču sadašnjosti, ali i prošlosti i budućnosti hrvatskog naroda u BiH, kao i Bosne i Hercegovine kao države - kazao je Sitarski.
Prof. dr. sc. Ugo Vlaisavljević je kazao kako Zbornik nudi sasvim konkretna rješenja. - Recimo, sadrži tri teme koje sabiru mnogo sudionika i priloga, na primjer pitanje konstitutivnosti mora biti urađeno kao pitanje legitimne konstitutivnosti ili jednakopravnosti naroda. Dalje, pitanje kolektivnih prava mora biti urađeno u balansu s individualnim pravima i treće, neophodan je potpuni realizam u pristupu društvenoj i političkoj zbilji. To su konkretni prilozi ovog Zbornika - kazao je Vlaisavljević.