× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Caritas BiH

CARITAS PRedavanje travn

U okviru projekta ''Acces'' i ''Active'', Caritas Bosne i Hercegovine do sada je održao 13 javnih prezentacija o pristupačnosti za osobe s invaliditetom diljem Bosne i Hercegovine, a posljednje u nizu bile su one u Travniku i u Goraždu..

Projekt Access u fokusu ima  pristupačnost za osobe s invaliditetom dok projekt ''Active'' naglasak stavlja na pristupačnu komunikaciju. Na javnim prezentacijama su i ovog puta sudjelovali predstavnici općinskih uprava, različitih javnih ustanova i službi te predstavnici lokalnih organizacija osoba s invaliditetom, navodi se u priopćenju iz Caritasa BiH.

Središnji dio javnih prezentacija bili su rezultati analize pristupačnosti za osobe s invaliditetom koja je urađena za svaki grad pojedinačno, a u okviru koje su detaljno analizirani javni objekti i površine. Rezultati prikazuju koliko gradovi odnosno pojedini objekti zadovoljavaju standarde pristupačnosti za osobe s invaliditetom.

Rezultati spomenutih analiza pokazuju kako najveći problem predstavlja nedostatak taktilnih traka i zvučnih semafora, nepostojanje pristupačnih toaleta i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom koja su u skladu s propisima, nepristupačnost ulaza u javne objekte i institucije, ali i postojeća arhitektonska rješenja koja nisu urađena u skladu s propisima. Pristupačna komunikacija, jasne i jednostavne poruke koje mogu razumjeti svi građani su rijetkost u našem društvu.

Ključne preporuke za uklanjane prepreka baziraju se na planiranju proračuna za na svim razinama vlasti, primjenjivanju standarde pristupačnosti kod izgradnje novih objekata, podizanju svijest u javnosti o značaju pristupačnosti i primjeni standarda pristupačne komunikacije. Baš kao što slogan javne kampanje "Pristupačno okruženje za sve. Bez prepreka!", jasno ukazuje cilj je kreirati okruženje koje je pristupačno svim građanima jer sve što je pristupačno za osobe s invaliditetom pristupačno je i za druge građane.

U idućem razdoblju Caritas BiH planira organizirati još dvije Javne prezentacije i to u Foči i Istočnom Sarajevu kojima će se finalizirati prikazivanje rezultata analiza o pristupačnosti.

Projektom ''Access'', kojeg financira Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih država, Caritas BiH nastoji dati svoj doprinos u procesu podizanja svijesti o značaju pristupačnosti za osobe s invaliditetom te poboljšanju iste u 15 lokalnih zajednica u BiH. Projekt ''Active'' kojeg su financijski podržali Caritas Austria i Renovabis nastoji osigurati pristupačnu komunikaciju za sve.

 

artinfo.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Ecos
  • Caritas BiH

CARITAS PRedavanje travn

U okviru projekta ''Acces'' i ''Active'', Caritas Bosne i Hercegovine do sada je održao 13 javnih prezentacija o pristupačnosti za osobe s invaliditetom diljem Bosne i Hercegovine, a posljednje u nizu bile su one u Travniku i u Goraždu..

Projekt Access u fokusu ima  pristupačnost za osobe s invaliditetom dok projekt ''Active'' naglasak stavlja na pristupačnu komunikaciju. Na javnim prezentacijama su i ovog puta sudjelovali predstavnici općinskih uprava, različitih javnih ustanova i službi te predstavnici lokalnih organizacija osoba s invaliditetom, navodi se u priopćenju iz Caritasa BiH.

Središnji dio javnih prezentacija bili su rezultati analize pristupačnosti za osobe s invaliditetom koja je urađena za svaki grad pojedinačno, a u okviru koje su detaljno analizirani javni objekti i površine. Rezultati prikazuju koliko gradovi odnosno pojedini objekti zadovoljavaju standarde pristupačnosti za osobe s invaliditetom.

Rezultati spomenutih analiza pokazuju kako najveći problem predstavlja nedostatak taktilnih traka i zvučnih semafora, nepostojanje pristupačnih toaleta i parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom koja su u skladu s propisima, nepristupačnost ulaza u javne objekte i institucije, ali i postojeća arhitektonska rješenja koja nisu urađena u skladu s propisima. Pristupačna komunikacija, jasne i jednostavne poruke koje mogu razumjeti svi građani su rijetkost u našem društvu.

Ključne preporuke za uklanjane prepreka baziraju se na planiranju proračuna za na svim razinama vlasti, primjenjivanju standarde pristupačnosti kod izgradnje novih objekata, podizanju svijest u javnosti o značaju pristupačnosti i primjeni standarda pristupačne komunikacije. Baš kao što slogan javne kampanje "Pristupačno okruženje za sve. Bez prepreka!", jasno ukazuje cilj je kreirati okruženje koje je pristupačno svim građanima jer sve što je pristupačno za osobe s invaliditetom pristupačno je i za druge građane.

U idućem razdoblju Caritas BiH planira organizirati još dvije Javne prezentacije i to u Foči i Istočnom Sarajevu kojima će se finalizirati prikazivanje rezultata analiza o pristupačnosti.

Projektom ''Access'', kojeg financira Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih država, Caritas BiH nastoji dati svoj doprinos u procesu podizanja svijesti o značaju pristupačnosti za osobe s invaliditetom te poboljšanju iste u 15 lokalnih zajednica u BiH. Projekt ''Active'' kojeg su financijski podržali Caritas Austria i Renovabis nastoji osigurati pristupačnu komunikaciju za sve.

 

artinfo.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.