-Nigdje u proračunu nema odgode izbora. Jednostavno, samo tražimo da sve bude po zakonu i da se napokon okrenemo nekim temama koje Bosnu i Hercegovinu približavaju Europskoj uniji, kazala je Lidija Bradara, predsjedateljica Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta BiH, komentirajući za Hrvatski Medijski Servis usvajanje Proračuna institucija BiH za 2020. godinu na današnjoj sjednici tog doma.
Iznimno važnim smatra to što su današnjom sjednicom i proračun i procedure vraćeni u zakonske okvire.
-Proračun je došao u jednoj iz Predsjedništva BiH, a onda je usvojen u Zastupničkom domu, u drugoj proceduri. Usvojen je s amandmanom i sve je to stiglo nama, pojašnjava Bradara.
Bradara posebno naglašava činjenicu da je proračun u Domu naroda, a što pojedini sarajevski mediji ne žele prihvatiti, usvojen jednoglasno, uz amandmane koje su priložili ona i izaslanica Mrina Pendeš; dakle Klub hrvatskog naroda.
„Suština je da smo mi svojim amandmanima samo ispravljali anomalije u tom proračunu, koji je na putu od Vijeća ministara do Doma naroda pretrpio neke izmjene koje nisu bile u sukladne sa zakonom o proračunima”, rekla je Bradara za HMS.
Dodala je da je Dom naroda intervenirao na način trošenja proračunske rezerve (odnosi se na amandman Jasmina Emrića, zastupnika A-SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, koji je usvojio taj dom, a njime je predviđeno da se iz tekuće rezerve u proračun usmjeri 450.000 KM za borbu s migrantskom krizom) jer se, kako kaže, prema važećim zakonima ne može intervenirati na proračunsku rezervu onako kao je to učinio Zastupnički dom.
Bradara podsjeća da se odbijanjem proračuna u hitnom postupku došlo na skraćeni postupak nakon čega je proračun usvojen u prvom čitanju da bi potom uslijedila amandmanska faza.
Dokazali su, kaže Bradara, kako se kroz amandmansku fazu proveo cijeli proces sukladno poslovniku o radu, a amandmani Povjerenstva za financije postali su sastavni dio proračuna.
-Naravno, to je naše kolege iz Kluba Bošnjaka na neki način rezigniralo. Nigdje u proračunu nema odgode izbora. Jednostavno, samo tražimo da sve bude po zakonu i da se napokon okrenemo nekim temama koje Bosnu i Hercegovinu približavaju Europskoj uniji, kazala je Bradara, odgovarajući na optužbe bošnjačkih političara da HDZ ulaganjem amandmana ne želi usvajanje proračuna kako bi se odgodilo održavanje lokalnih izbora.
Dodala je da je novinarima, neposredno nakon okončanja sjednice Doma naroda, kazala kako se, pogleda li se kako Republika Hrvatska pregovara unutar Europske unije (koja će od Europske unije dobiti 22 milijarde eura, čime će imati čvrsti instrument za provođenje reformi i gospodarski oporavak) vidi da je BiH miljama daleko od jedne takve priče.
Bradara, na koju je Dragan Čović, zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH, prenio svoje ovlasti zbog toga što je pozitivan na koronavirus te se nalazi u samoizolaciji, kaže da proračun nije savršen te da bi on morao biti proizvod jednog šireg konsenzusa.
-To je najveći dokument kojega jedna zemlja ili bilo koji drug organ vlasti donosi za sljedeću godinu, a mi smo, nažalost u tekućoj godini. Naše kolege to povezuju s razno-raznim temama; imala sam pitanja od Uprave za neizravno oporezivanje do održavanja izbora, kazala je Bradara za HMS.
Istaknula je da u proračunu, koji je danas jednoglasno usvojen na sjednici Doma naroda, postoje sredstva za održavanje Lokalnih izbora 2020.
„Pitanje načina izbora članova SIP-a BiH i svih tih drugih pitanja, to je nešto što pojedinci sami sebi postavljaju pitanja pa sami daju odgovore na ta pitanja“, kazala je Bradara.
Predsjedateljica Kluba Hrvata izrazila je zadovoljstvo ustajanjem Proračuna institucija BiH za 2020. godinu u Domu naroda Parlamenta BiH pojasnivši da slijedi usuglašavanje različito usvojenih tekstova zakona u Zastupničkom i Domu naroda Parlamenta BiH.
Upitana kada se može očekivati sjednica Zajedničkog povjerenstva za usuglašavanje, Bradara kaže da bi prvo Zastupnički dom morao prihvatiti informaciju da Dom naroda nije usvojio proračun BiH u istovjetnom tekstu.
-Također, Zastupnički dom morao bi predložiti kandidate za Zajedničko povjerenstvo, a to Povjerenstvo moglo bi već sljedeći tjedan raspravljati. Ako bude političke volje i želje da se ne dominira te da se dogovara i razgovara, ja mislim da može doći do konsenzusa, smatra Bradara./B. G./HMS/