Sada već tradicionalno, Energetski samit u Bosni i Hercegovini održava se i ove godine u Neumu, od 24. do 26. travnja, pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i regulatornih povjerenstava u sektoru energije u Bosni i Hercegovini. Potporu samitu pruža i Vlada Sjedinjenih Američkih Država, Britansko veleposlanstvo, Ured Europske unije u Bosni i Hercegovini, Savezna vlada Njemačke i Ministarstvo vanjskih poslova Republike Češke.
Kao i prethodnih godina Energetski samit mjesto je okupljanja svih relevantnih dionika energetskog sektora u Bosni i Hercegovini, predstavnika institucija ključnih za sektor energije i stručnjaka iz ove oblasti.
Otvorivši samit zajedno sa ostalim govornicima, zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, gđa Ljiljana Lovrić, naglasila je važnost ispunjavanja obveza Bosne i Hercegovine prema EU i ostalim međunarodnim partnerima u energetskom sektoru.
Među temama ovogodišnjeg samita su: Mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM), financiranje energetske tranzicije, sigurnost opskrbe prirodnim plinom kroz razvoj nove infrastrukture, sistem trgovanja emisijama (ETS), razvoj tržišta električne energije u regiji i brojne druge teme.
U svom uvodnom obraćanju naglasila je da je proces energetske tranzicije ključan za Bosnu i Hercegovinu kako bi se modernizirao i održivo transformirao njen energetski sektor te dodala da Bosna i Hercegovina jeste članica Energetske zajednice, zemlja kandidat za EU, potpisnica Pariskog sporazuma i Sofijske deklaracije, ali joj je neophodna pomoć međunarodnih institucija na provođenju aktivnosti i postizanju zajedničkih ciljeva do 2030. godine, odnosno do 2050. godine.
Unapređenje energetske učinkovitosti, povećanje investicija u obnovljive izvore energije, ali i jačanje regulatornog okvira Bosne i Hercegovine samo su neki od nužnih preduvjeta za ostvarenje održive energetske budućnosti Bosne i Hercegovine.
Gđa Lovrić podsjetila je nazočne i na prepoznatljivost kakvu Bosni i Hercegovini u svojim izjavama dodjeljuju ugledni stručnjaci iz područja energije i predstavnici Europske komisije, a to je da Bosna i Hercegovina, zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa, ima potencijal postati vodeći regionalni centar za obnovljivu energiju na Zapadnom Balkanu, stoji u priopćenju.
artinfo.ba