Dobra večer, gospođo. Ovdje policija. Inspektor Tomislav Perković pri telefonu. Vaš račun je provaljen, ali ne brinite, sve smo uspjeli zaustaviti, samo trebamo još malu pomoć od vas...
Dobra večer, gospođo. Ovdje policija. Inspektor Tomislav Perković pri telefonu. Vaš račun je provaljen, ali ne brinite, sve smo uspjeli zaustaviti, samo trebamo još malu pomoć od vas...
U proteklih nekoliko godina ovakav poziv zaprimilo je više stotina umirovljenica širom Hrvatske, međutim policajci su nedavno dovršili kriminalističku obradu u nekim od ovih slučajeva te su podnijeli prijavu protiv osobe koju smatraju glavnim organizatorom ovakvih prevara, piše Jutarnji list.
‘Ovdje direktor iz banke’
Međutim, ta se osoba već neko vrijeme nalazi u BiH, čije državljanstvo ima, te je nedostupna hrvatskom pravosuđu. Obrazac prevara u svim slučajevima bio je identičan. Nakon poziva "inspektora" koji bi umirovljenicima objasnio kako je potrebno da mu izdiktiraju PIN bankovne kartice, "inspektor" bi rekao da su dvojica policajaca u civilu na putu u njezin stan, a dvojica ozbiljnih muškaraca zatim bi, lažno se predstavivši kao policajci, od žrtve zatražili njezinu bankovnu karticu. S njom bi uz pomoć PIN-a koje bi im dojavio organizator otišli na bankomat te bi tamo ispraznili račun. Ponekad bi se glas na telefonu predstavio kao "direktor iz banke", a bilo je slučajeva kada bi starice, koje ništa nisu sumnjale, prevaranti čak svojim vozilima odvozili do poslovnice banke da bi tamo podigle novac koji su im se oni ponudili čuvati.
Pozivi iz Čitluka i Viteza
Iako se isprva moglo činiti da je riječ o međusobno nepovezanim slučajevima kojima se bave neorganizirani prevaranti, niz istraga pokazao je da je ishodište serije tih prevara zapravo zajedničko, odnosno da postoji organizirana kriminalna grupa koja djeluje s područja Hercegovine te srednje Bosne.
Naime, na području Čitluka i Viteza nalazile su se osobe koje bi telefonom nazivale brojeve umirovljenica po Hrvatskoj predstavljajući se kao policajci, a zatim bi izdavale zapovijedi "mobilnim jedinicama" po Hrvatskoj koje bi odlazile na kućne adrese žrtava i na prevaru uzimale kartice. Također, prema evidencijama osumnjičenika, nije se radilo o ljudima nepoznatim u kriminalnom miljeu. Riječ je o osobama koje su otprije bile prijavljivane za razna kaznena djela iz sfere organiziranog kriminala: od krađa automobila, preko krivotvorenja, nanošenja teških tjelesnih ozljeda, do iznuda, droge i sličnog.
Nagrada 20 posto
Prije nekoliko dana policajci s Črnomerca postavili su zasjedu u stanu jedne umirovljenice nakon što je ona prijavila sumnjiv poziv te je umjesto na žrtvu po čiju je karticu došao, lažni policajac naletio na dvojicu "pravih kolega".
Dragan K. zvani Sijalica iz Busovače (32) priznao je da je u posljedjnih nekoliko mjeseci četiri puta dolazio na vrata umirovljenica te s dobivenim karticama odlazio na bankomate i tako im podizao penziju. Za sebe bi zadržao petinu plijena, ostatak bi po vozačima autobusa slao nalogodavcu u BiH. Dragan K. je rekao da mu se ta osoba predstavljala kao Franjo, no i da je uspio doznati da je to zapravo Stipe Križanac (37), čovjek s BiH i hrvatskim državljanstvom rođen u Austriji, za kojima hrvatska policija trenutno ima raspisano ukupno 17 potraga za različita kaznena djela. Sijalica je prilično nemušto opisao da ga je Križanac zamolio da ode nešto pokupiti kod njegove tetke u Zagreb te mu nije bilo čudno da bi mu one predale karticu, a podignuti bi novac po nalogu Križanca stavio u kuvertu i autobusom poslao u BiH, gdje se Križanac nalazi, piše Jutarnji list.
I.M.|Artinfo.ba